Repartizarea elevilor în săli la Olimpiada de lingvistică „Solomon Marcus”-2019

Vă solicit să informați elevii care participă la această competiție care este sala în care vor susține proba scrisă și să le precizați:
Competiția va fi organizată pe două secțiuni:

-Secțiunea de EXERCIȚIU pentru elevii din clasele gimnaziale(categoria A de participanți din clasele V-VI și categoria B de participanți din claslel VII-VIII);

-Secțiunea de PERFORMANȚĂ pentru elevii din învățământul liceal(clasele IX-XII).

Proba scrisă va începe la ora 10 și va dura 3 ore.

Elevii vor primi foi distincte pentru fiecare subiect (cu colț închis) pe care vor redacta și rezolva fiecare subiect, încadrându-se în limita de spațiu impusă .Nciun Subiect (însoțit de rezolvare ) nu va depăși o foaie (recto-verso).

Evaluarea lucrărilor se va face de către cadre didactice universitare și cercetători de la Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan-Al.Rosetti” și de la Facultatea de Litere a Universității București, iar rezultatele vor fi comunicate în termen de 45 de zile de la desfășurarea etapei județene.

Elevii vor intra în săli până la ora 9,30 și vor avea asupra lor carnetul de elev/cartea de identitate.

Norma de reprezentare pentru etapa națională este următoarea:

-2 elevi de la ecțiunea de EXERCIȚIU (1 elev din clasele V-VI) și 1 elev din clasele VII-VIII);

-2 elevi de la secțiunea de PERFORMANȚĂ(2 elevi din clasele IX-XII)

Tabel repartizare sali

Olimpiada de lingvistică „Solomon Marcus”-2019(verificarea date participanți)

Pentru o bună organizare a Olimpiadei de lingvistică „Solomon Marcus” 2019, vă rugăm să verificați corectitudinea datelor înscrise în macheta atașată.
Orice problemă sesizată(erori de redactare, neregăsirea pe listele cu participanți etc.) va fi anunțată inspectorului școlar de specialitate (georgetacpopescu@gmail.com) până mâine, 13.02.2019,la ora 12,00.
Joi, 14.02.2019, vom posta pe site-ul IȘJ Gorj repartizarea elevilor în sălile de examen de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși” Tg-Jiu.

Elevi-Lingvistica BUN

Faza locală a olimpiadei de religie 2018-2019

Faza locala a olimpiadei de religie va avea loc sambata, 23.02.20189, ora 9.00.
Vor fi prezenti alaturi de elevii participanți și profesorii de religie insoțitori in centrul cel mai apropiat după cum urmează:
1.Tg-Jiu (gimnaziu + liceu) Colegiul National Spiru Haret Tg-Jiu
Responsabil Paunescu Felicia (mail: paunescu.felicia@yahoo.com)
2.Motru (gimnaziu + liceu) Colegiul National George Cosbuc Motru
Responsabili Popovici Laurentiu, Oae MarilenaDragomirescu Rodica, Doman Delia(mail: domandelia@yahoo.com)
3.Rovinari  (gimnaziu + liceu)  Scoala Gimnaziala Nr. 3 Rovinari
Responsabil Popescu Adrian (mail: adrian81popescu@yahoo.com)
4. Targu Carbunesti  (gimnaziu + liceu) Scoala Gimnaziala George Uscatescu
Responsabili Șuncă Floare,Troacă Ionuț și Ciungu Ionut Daniel (mail: ciungu_ionutdaniel@yahoo.ro)
5.Turceni  (gimnaziu + liceu) Liceul Tehnologic Turceni
Responsabili Alexandrescu Alina, Iordache Romina si Casotă Camelia (mail:casota_camelia2000@yahoo.com si iordi21@yahoo.com)
6. Novaci  (gimnaziu + liceu) Scoala Gimnaziala Novaci
Responsabili Iliuși Marian, Pavel Florin si Lăcătușu Valentin (mail: florin_pav@yahoo.com)
Transmiteti listele cu elevii selectati catre profesorii responsabili  Termen 20.02.2019.
 
Profesorii prezenti vor participa si la asistenta/corectura si vor primi adeverinte din partea școlii organizatoare.
Olimpiada se organziează in fiecare centru pentru clasele V-XII.
Noutatea constă în participarea elevilor de clasa a V-a și a VI-a la olimpiadă.
Faza județeană va avea loc  în data de 23.03.2019 și se va desfășura la Liceul Teologic din Tg-Jiu incepand cu ora 9.00.

Olimpiada de biologie – etapa locală – 17 februarie 2019

Etapa locală a Olimpiadei de biologie 2019 a fost reprogramată în ziua de duminică, 17 februarie 2019, între orele 10.00 – 12.00.

Etapa locală pe municipiul Tg-Jiu se va desfășura la Colegiul Național „Spiru Haret” Tg-Jiu, iar în județ, se va desfășura pe centre, în unitățile de învățământ stabilite.

Elevii vor intra în sălile de concurs în intervalul orar 9,00 – 9.30, având asupra lor carnetul de elev vizat/cartea de identitate.